как правильно варить и готовить манты

Як варити манти

Якщо Ви хочете запитати: "як правильно варити манти?" - то відповідь буде однозначна - варити манти в мантоварці. Всі інші методи, які, до речі, чимало, застосовуються здебільшого від безвиході. Просто, в будинку немає цього чудового кухонного посуду, без якого правильне приготування мантів немислимо. Так що, якщо ви любите побалувати себе або своїх гостей справжніми мантами, то задумайтеся про те, що варто все ж таки купити мантоварку. І не так важливо, якою конструкції вона буде. Принцип роботи мантоварки, або, як їх ще називають – мантівниця, мантишниця, мантівниця, той самий. Сирі манти піддаються обробкою водяною парою. Отже, для початку нам знадобиться вода, манти та мантоварка.
 

Рецептура мантів

Начебто все дуже просто. Однак лише на перший погляд. Все, що пов'язане з кулінарією, це своєрідне мистецтво та безліч дрібних секретів, у яких полягає остаточний успіх. Навіть у хорошому посуді не обов'язково вийдуть ідеальні – правильні манти. Ми зараз не говоримо про рецептуру. У різних народів, у різних місцевостях і навіть у різних господарок вона своя. Хтось може радити додавати у фарш гарбуз, хтось взагалі може готувати рибний фарш. Манти – азіатська страва, яка прийшла в Росію завдяки мусульманським народам, тому класичний варіант не передбачає використання свинини, забороненої в їжу законами Шаріату. Але, якщо Ви сповідуєте християнство, або ж не дотримуєтеся строго правил кошерності, халяльності продуктів харчування, то свинина та свиняче сало цілком підходять для приготування мантів. Суть полягає в тому, як готується фарш для мант, а не з чого.
правильное тесто для мантов

Яким має бути фарш для мантів

Найпростіше піти в магазин і купити вже готові заморожені манти. Для вечері нашвидкуруч зійде, але краще так не чинити. Як любить говорити один гострий на мову гурман – морожені магазинні манти, це – трупи мантів. Їх, хоч як готуй, на виході виходить не те, на що розраховував. Не варто купувати вже готовий фарш. По-перше, він зазвичай виготовляється з того м'яса, яке вже неможливо реалізувати як вирізку. Воно своє перележало на вітрині. Отруїтися не отруїться, але це, як писав класик "друга свіжість, якої не буває - є тільки перша". По-друге, магазинний фарш крутять на м'ясорубках. Для котлет таке підходить, для мантів – ні. Навіть про домашню м'ясорубку краще забути на якийсь час, якою б вона не була. Ручний або електричний. Незважаючи на назву, вони м'ясо не стільки рубають, скільки роздавлюють шнеком, перш ніж воно потрапить до ножів, видавлюють із нього найцінніше сік. Тому фарш має бути саме рубаним. І стосується це м'яса, сала, цибулі.
Зробити такий фарш можна за допомогою так званого секача. У нього закруглене по довжині лезо та зазвичай дві ручки на кінцях. Чимось нагадує старовинні прес-пап'є. Його так само хитають, гострозочене лезо легко розтинає тонко нарізане м'ясо і сало. При цьому не вичавлює сік. З таким завданням справляються і деякі кухонні комбайни з ножами, що обертаються, головне, щоб у процесі приготування фаршу не брав участі шнек-тиска. Крупність помелу – питання смаку, головне, не перетворити фарш на паштет. Коли він готовий, не забудьте поставити його у холодильник.
 

Правильне тісто для ман

Тепер про тест. Воно в мантах так само важливе, як і правильний фарш. Звичайно, його готують першим, і поки готується фарш, воно наполягає. Нерідко можна прочитати, що кружальця під манти потрібно розкачувати максимально тонкими. Але це не зовсім правильно. Так, тісто має бути тонким, що тонше, тим краще. Але не всяке тісто можна розкотити до міліметра завтовшки. Тут врятує тестораскатка-локшина (машинка для розкочування тіста). Не всяка мука дозволить це зробити. Оболонка з тіста не повинна рватися, не повинна розклеюватися, інакше під час приготування витікає сік. І манти перестануть бути манти. Отже, товщина тесту визначається імперічним шляхом. Вона залежить від клейкості муки, якості зерна, з якого остання смолота. Тісто має бути пружним та досить міцним – це закон. А товщина – вже похідна від цих умов. Намагайтеся використовувати лише борошно найвищої якості.

 

Морозити – не морозити? Чи можна заморожувати манти.

Зазвичай, господині готують манти про запас. Заморожувати їх цілком можна. Один цикл заморожування-розморожування для м'яса не катастрофа. Якщо, звичайно, ви впевнені, що фарш був виготовлений не із замороженого м'яса, а зі свіжого. Хоча, і краще готувати манти свіжими. Якщо ж доводиться їх заморожувати, то тісто слід робити товстішим. Тонке, якщо його заморозити, стає таким же крихким, як і скляні ялинкові іграшки, воно просто кришиться. У мантах утворюються отвори, тріщини, якими згодом витікатиме сік.

Як і скільки готувати манти?

Отже, манти зліплені, і можна приступати до їхнього приготування. Мантоварка являє собою ярусну конструкцію, нижньою частиною якої є ємність з водою. Води не треба багато наливати. В інструкції до мантоварки зазвичай вказується її оптимальна кількість, а то й навіть зроблено відмітку на стінці. У будь-якому випадку вода не повинна діставати до нижнього ярусу, і бризки також не повинні досягати його під час кипіння. Не так вже й важливо, кипить вода, коли на мантоварку встановлюється нижній ярус, або вона ще гаряча. Хоча час приготування слід відраховувати тільки з моменту закипання.

Першим заповнюється нижній ярус. Щоб манти не прилипли до нього під час приготування, є кілька способів. Можна змастити сам піддон олією. Можна змастити низ кожного манта. Можна брати манти за «маківку» і мачати їх у чашку з олією. Можна з'єднати деякі з способів. Головне, не допустити прилипання мантів до піддону та стінок. Змащувати найзручніше за допомогою модних сьогодні силіконових пензликів. Однак, якщо такої в господарстві немає, цілком можна обійтися звичайною паперовою серветкою, змоченою в олії. Використовувати для цих цілей бинти не варто, вони мають специфічні «лікарняні» запахи. Не варто передавати його їжі.

Манти на ґратах розташовуємо із зазорами і трохи відступаємо від краю. Слід враховувати, що під час приготування вони дещо збільшуються обсягом – для цього і залишає зазори. Стикатися мантам протипоказано – злипнутися. Опускаємо перший піддон, заповнюємо наступний, опускаємо на нього, і так поки не поставимо всі піддони. Діяти слід не надто затягуючи час, адже нижні манти вже почали готуватися. Кришку обов'язково щільно закриваємо. Часто піднімати її не варто. Інакше, пара виходитиме, і верхні манти приготуються пізніше, ніж потрібно.

Готувати манти в мантяшниці слід 40-45 хвилин, рахуючи час з моменту закипання води. Це, якщо вони не були заморожені. Для заморожених мантів слід додати близько п'яти хвилин для їхнього розморожування. На час приготування впливає і розмір мант, великі, природно, готуються дещо довше.

 

Що відбувається під час приготування?

Вода кипить, утворюючи пару, що піднімається нагору. Пара віддає температуру мантам, пропарюючи їх. Оскільки тепловіддача під час конвекції у пари значно менша, ніж у самої води, то й готуються на парі манти довше, ніж, якби їх опустили в окріп. Але переваги у приготування на пару очевидне. Манти не виварюються, саме готуються. М'ясо та цибуля пускають сік, сало – жир. Фарш готується, у прямому значенні, у власному соку, який передає смак тісту.
Розвантажувати мантоварку слід відразу після того, як манти приготувалися. Інакше вони можуть стати занадто вологими. Навіть кілька хвилин надмірного перебування їх над водою можуть стати фатальними. Низ розм'якшиться, сік витече.
нежавеющая сталь мантоварка

Як дізнатися чи приготувалися манти?

Дивитись на годинник чи на таймер, звичайно, важливо, але завжди залишається справедливий сумнів – а чи приготувалася страва? Є дуже точний показник, щоправда, не варто перевіряти раніше за півгодини готування. Доторкніться манти на верхньому ярусі, вони готуються останніми. Якщо тісто не липне, воно м'яке, пружне, то манти, однозначно, готові, адже фарш готується раніше тіста. Можете сміливо їх знімати. Можна, звичайно, вийняти один мант і розрізати його. Але так ви втратите його. Принаймні подавати на стіл гостям його вже буде неможливо.
 

Як їдять манти?

Манти з категорії страв, які подають на стіл тільки свіжоприготовленими. Жодних розігрівань, ні на сковорідці, ні в мікрохвильовій печі. Зазвичай їх відразу ж посипають дрібно нарізаною зеленню. Окремо подають соус. Рецептів приготування соусів безліч. У крайньому випадку підійде і класичний майонез.

Є манти стоїть руками, так заведено у тих народів, які вигадали цю страву. Забудьте про те, що існують виделки та ножі. Просто берете мант в руку, прокушуєте його і випиваєте смачний сік, а потім з'їдаєте по шматочку. Не соромтеся робити так, навіть якщо подаєте манти на стіл гостям. Бажано їм відразу пояснити азіатський етикет, щоб ніхто не запідозрив Вас у відсутності культурного виховання. Застілля – це не лише їжа, а й спілкування. Подібна тема для розмови, безперечно, буде підхоплена та отримає розвиток. Згодом виробите свій варіант етикету.

 
алюминевая мантоварка

Яка мантоварка краща?

Класичний варіант мантоварки той, який її вигадали творці страви – китайці. Це конструкція з бамбука, крім нижнього чану, в якому кипить вода. У деяких ресторанах, кафе так і роблять. Але це варіант для гурманів. Від бамбука страва набуває дещо «дерев'яного» присмаку. Бамбукові грати ідеально відмити не вийде, вони просочаться соком і жиром. Так, це традиція, але ж не готуємо ми в глиняних горщиках і на глиняних сковорідках, не розливаємо супи в дерев'яний посуд, як робили наші предки. Сучасні технології дозволяють виготовляти куди більш досконалий кухонний посуд. Можна користуватися і найпростішою мантоваркою з алюмінію. Але вона не надто практична. Алюміній м'який метал, він дряпатиметься, коли Ви спробуєте почистити його абразивним порошком. Якщо випустите на підлогу один з ярусів, то, напевно, алюміній трохи пам'ятається. Вм'ятину потім вирівняти буде нелегко, особливо, якщо підлога на кухні викладена керамічною плиткою.

Ідеальний варіант – мантоварка з нержавіючої сталі. Навіть полірована сталь легко відчищається абразивними порошками і не втрачає свого дзеркального блиску. Сталь здебільшого пружинить при падінні. До того ж, вона абсолютно нейтральна до впливу на неї компонентів харчових продуктів. Ну, і звичайно, найкраще, якщо прозора кришка – скляна. Так простіше задовольняти свою цікавість – стежити за процесом приготування.

Як готувати манти у пароварці?

Слід почати з того, що мантоварка за великим рахунком є пароваркою. Її можна використовувати і для приготування овочів та інших продуктів. Різниця між цими кухонними пристроями полягає в тому, що пароварка має меншу місткість. Зазвичай у ній лише один ярус. У ній Вам вдасться приготувати максимум з десяток невеликих мантів. Так що для прийому гостей цей спосіб не підходить, а для сімейної вечері цілком. Піддон з отворами слід змастити олією, так само і нижню частину мантів. Води наливайте небагато, зазвичай у комплекті з пароварками йдуть мірні стаканчики, а в інструкції вказано, скільки їх слід наливати в залежності від того, що саме ви приготували. Якщо інструкція загубилася, не засмучуйтесь. Води має бути трохи більше ніж на фалангу пальця. У крайньому випадку її можна підлити в міру википання. Розкладаєте манти на піддоні із зазорами, так, щоб вони не стикалися між собою та зі стінками. Не забуваємо, що вони трохи збільшаться в обсязі. І знову чекаємо 40-50 хвилин.
кастрюля маетоварка

Як приготувати манти в каструлі?

Якщо в сім'ї люблять манти, то майже, напевно, на кухні вже є відповідний кухонний посуд. Однак, цілком може виявитися, що в гостях Ви висловите похвалу господині, яка пригостила Вас мантами, а у відповідь перед відходом вона подарує вам якийсь десяток зі своїх заморожених запасів. Відмовлятися не варто, манти можна приготувати й у каструлі. Головне, зуміти їх привезти додому у замороженому вигляді. Навіть якщо на подвір'ї літо, це Вам вдасться. Загорніть подарунок у кілька шарів газети. Пухкий газетний папір відмінно зберігає і холод, і тепло. У такий спосіб можна скористатися і для того, щоб перевозити морозиво. Навіть у спеку близько години часу Вам гарантовано.
Ще нерозмерзлі манти вдома ставимо в морозильник. Або ж, якщо збираєтеся готувати прямо зараз, просто розкладаєте їх на тарілці так, щоб вони не торкалися один одного. Беремо каструлю із широким дном. Наливаємо трохи води – десь завглибшки на фалангу пальця. Замість піддону використовуємо друшляк. Найкраще взяти із сіткою із дроту. Так і пару буде легше проходити, і ручка у нього плоска – кришка каструлі прилягатиме досить щільно, забезпечуючи потрібну температуру. Можна використовувати і друшляк з дірочками, але це менш робочий варіант. Пластиковий взагалі не годиться.

Розташувати манти із зазорами не вийде, так що і не прагнете цього - друшляк є напівсферою, і вони сповзатимуть до центру. Тому змастити їх олією потрібно особливо ретельно і не тільки знизу, але і з боків. Краще буде вмочити їх у масло. Змащуємо і сітку дуршлагу. Просто тримайте його над розкладеними на тарілці мантами і змащуйте, хай олія на них капає.

Розкладаємо манти в друшляку і опускаємо його в каструлю. Вода при цьому не повинна торкатися його. Накриваємо кришкою та пропарюємо 40-50 хвилин. Замість дуршлагу можна використовувати і сито з металевою коробкою та металевою сіткою. Воно має бути дещо більшим за діаметром щодо каструлі – стояти на ній. Його також слід накривати кришкою.


Чи можна зварити манти у окропі?

У крайньому випадку, манти можна зварити і в окропі, як пельмені. Правда, в результаті, вони і не сильно відрізнятимуться від пельменів до смаку. Такий прийом підійде для магазинних мантів. Їх уже нічим не зіпсуєш. Ось тільки варити їх треба менше, ніж у пароварках та у мантівницях – 10-12 хвилин. Для такого способу підійде й визначення ступеня готовності «по випливу». Як тільки манти випливли, їх уже можна акуратно виловлювати шумівкою. Якщо побоюєтеся, що м'ясо ще не проварилося, хоча дарма це робите, можна дати їм ще хвилини 3-4, але не більше. Інакше манти розклеяться. Все ж таки таким способом приготування краще не користуватися, знавці вважають його знущанням над дуже смачною і корисною стравою.