Мультиварка VES SK-A14

Еелектроварка – тип побутового електроприладу, що підрозділяється за функціональними видами та призначений для якісного приготування їжі за допомогою електричної мережі. Вибір електроварки – заняття є досить відповідальним, тому варто коротко перерахувати види цього побутового приладу. За видами, електроварки поділяються так.

  1. Скороварка – один із найпопулярніших видів електроварки, використовується для значного прискорення приготування їжі. Цей вид надзвичайно економічний, чим і приваблює більшість покупців. Крім того, він не дуже забруднює кухню. Такий вид електроварки підходить для приготування бульйонів та м'яса. Також, безперечно, позитивною якістю цього приладу є те, що продукти не потрібно розморожувати – можна одразу їх готувати.
  2. Якщо є скороварка, значить, є й повільноварка, призначена для приготування їжі шляхом її томлення. За допомогою даного приладу можна приготувати різні каші, пудинги, печеню, рагу та топлене молоко. Крім того, цей прилад забезпечує повний контроль над процесом приготування їжі. Нехай і довго, але дуже смачно.
  3. Макароноварка призначена для правильного приготування макаронів. Занадто часто при першому і другому досвіді приготування у звичайній каструлі макарони повільно перетворюються на кашу. Цей прилад призначений для того, щоб уникнути цього. Все, що потрібно – вода та самі макарони, все інше зробить розумна електротехніка.
  4. Існує також рисоварка, призначена для правильного приготування рису. Втім, цей прилад легко приготує і якусь іншу крупу.
  5. Кашеварка. Як видно з назви, вона призначена для того, щоб варити будь-які каші. Вона, безперечно, стане в нагоді молодій матері, яка доглядає дитину.
  6. Мультиварка. Найбільш модний зараз апарат для приготування страв. Може похвалитися тим, що включає всі перераховані вище апарати.

Технічні характеристики

Який би з видів даного електроприладу Ви не зважилися придбати, не має значення – чи буде це скороварка, повільноварка, пароварка, макароноварка або навіть мультиварка, завжди звертайте увагу на матеріал, з якого виготовлена каструля електроприладу, оскільки часто ринок виставляє продаж електроварки з алюмінію. Алюміній, на жаль, не так добре підходить для приготування їжі, як високоміцний сплав, з якого роблять оригінальні електроварки. Алюмінієві підробки виробляються в основному в Китаї, тому купуючи електроварку, завжди дивіться на країну виробництва. Один з найбільш прийнятних варіантів матеріалу корпусу електроварки – ndash; сталь, тому що вона не іржавіє. Вона міцна, і корпус, виготовлений із неї, практично завжди досить привабливий, щоб зацікавити покупця. Коли купуєте електроварку, не забувайте звертати увагу на матеріал ущільнювальних кілець на кришці. Тільки силікон або гума можуть бути таким матеріалом. Потрібно зауважити, ціна електроварки з силіконовими ущільнювачами дещо вища. Все тому, що силікон не видає ніяких запахів у процесі приготування. Особливу увагу зверніть на місце клапана, що випускає пару. Виробник може гнути свою лінію і з будь-якого приводу з різними доводами ставити цей клапан, куди йому заманеться, але Ви повинні пам'ятати, що найбільш вдалим положенням для клапана випускає пару є положення зверху. Це пов'язано з Вашою безпекою, так як напрямок вгору є нейтральним – таке становище буде найкращим. Якщо клапан розташовується десь на боці, хтось у Вашому домі обов'язково отримає свою дозу гарячої пари в руку, тулуб, або, не дай Боже, в обличчя.

Електроварки бувають із різним обсягом ємності, в якій йде приготування їжі. Бувають літрові малютки, а бувають восьми-дев'ять літрові каструлі або навіть 10-літрові (Скороварка Sinbo SCO-5006). У питаннях обсягу такого електроприладу багато відомих кулінарів радять брати ємність із деяким запасом, виходячи з того обсягу їжі, який Ви збираєтесь готувати за один раз. Вся справа в тому, що якщо Ви цього не зробите, пару не вистачатиме місця, і на кухні можуть мати місце випадки НЛО. Тобто пара зрушить кришку настільки, що вона може впасти на підлогу, а може впасти і на ногу. Для того, щоб вибрати чашу – ту саму ємність, в якій готуватиметься їжа, слід порахувати одночасну постійну кількість їдків. Слід врахувати, що чаша на чотири літри цілком здатна нагодувати трьох людей. Не забудьте приділити Вашу увагу наявності та якості антипригарного покриття з внутрішнього боку Вашого майбутнього електроваріння. Пам'ятайте, що чим товстішим буде шар даного покриття, тим легше Вам доглядатиме за приладом. Зазвичай електроварки випускаються з п'ятишаровим покриттям, іноді з мармуровим напиленням або керамічним.

Керування

Управління електроваркою буває двох видів – електронним та механічним. Механічний варіант економічніше при покупці, і простіше в управлінні, оскільки є звичайнісінькими ручками, що повертаються, зі значеннями поряд з поворотною стрілкою. Електронний варіант управління є сенсорним екраном з кнопками, що позначають режими, температуру і страви, які Ви можете приготувати в автоматичному режимі, тобто, натиснувши лише одну кнопку. Будь-яке електроваріння може працювати від 9 до 24 годин на добу, максимум. Такий час передбачено через додаткові параметри для приготування їжі. Таких параметрів може бути від 2 до 16.

Безпека

Безпека – Найперше, про що Ви повинні подумати, купуючи електричну скороварку. Звертайте увагу на те, наскільки герметичний клапан для випуску пари, якщо не хочете отримати опік і беріть електроварку з проводом, що не від'єднується, інакше великий ризик короткого замикання при випадковому попаданні води.

Інтернет-магазин Hozdom.com продає кілька видів електроварок. У каталозі сайту Ви можете вибрати електроскороварки, мультиварки, пароварки, рисоварки, повільноварки. Різноманітність моделей електроприладів збиває з пантелику, тому дзвоніть – менеджери допоможуть зробити правильний вибір.