Чщоб господиня мала можливість приготувати обід з 3-х страв на сім'ю в 4&5, рекомендується мати такий посуд:

  • дві каструлі ємністю 4—5 літрів кожна для варіння супу, макаронних виробів та пельменів;

  • дві каструлі на 2—3 літри (для каші та тушкованих виробів з м'яса, птиці та овочів);

  • одну каструлю з решіткою та кришкою (для кип'ятіння молока);

  • одну каструлю (для компотів та киселів);

  • одну каструлю емальовану або з нержа­віючої сталі (для збивання яєць і приготування маси для бісквіту, пудингу, крему, мусу, самбуку);

Смажити птицю (кур, качок тощо) зручно у гусятниці. Вона може бути використана і для приготування різноманітних тушкованих та овочевих страв

На кухні необхідно мати 2 чавунні сковороди, щоб пекти пиріжки, оладки, смажити м'ясо, рибу та ін. .

Для приготування яєчні та інших запечених страв має бути одна сковорода з нержавіючої сталі або алюмінію.

Треба мати один залізне деко і два залізні листи для випікання борошняних виробів. Повинна бути також посуд для зберігання солі, лаврового листа, перцю, кориці та гвоздики.

У кухонному господарстві потрібні ще кавник та чайник.

Кухонне приладдя та аксесуари

На кухні мають бути стіл та дві настільні робочі дошки (одна з них для обробки сирих продуктів, інша - для обробки тесту). Для розкочування тіста потрібно мати качалку. Крім того, необхідно мати:

Вірний догляд за посудом

Щоб легше було видалити залишки їжі з посуду, після користування нею, треба налити у тазик теплої води, завантажити туди посуд і дати їй трохипостояти. Мити за допомогою мочалки або спеціальної щітки в гарячій воді з содою. Посуд, в якому було тісто з домішкою яєць, миється спочатку в холодній, а потім у гарячій воді. Для миття посуду після жирних страв, у воду додають трохи оцту або гірчиці (на 2 літри води – 1 чайна ложка гірчиці). Посуд з-під гасу добре мити вапняним молоком. Для цього негашене вапно насипати в посуд і залити водою, а за кілька годин прополоскати чистою водою. Лужений посуд не можна чистити наждаком чи піском. Вона миється теплою водою, до якої додається сода чи гірчиця.

Глиняний посуд можна мити із застосуванням соди, золи та крейди. Для видалення накипу з посуду можна використовувати розчин оцтової есенції (2 чайні ложки на 1 літр води) або розчин пральної соди (5 чайних ложок на 1 літр води). Зазначені розчини слід кип'ятити в посуді півтори години, після чого видалити накип за допомогою щітки і добре промити чистою водою.

Накип також видаляється, якщо посуд заповнити картопляними очищеннями, залити водою та кип'ятити близько двох годин. Якщо дно каструлі, що пригоріла, посипати сіллю і залишити на кілька годин — воно легко очиститься.

Як мити скляний посуд

Для миття забрудненого скляного посуду можна застосовувати соду, золу, оцет і товчене вугілля. Щоб посуду надати прозорість, його треба мити у теплій воді з додаванням солі. Забруднені пляшки добре миються, якщо в них насипати дрібно нарізаний газетний папір, залити водою, струсити кілька разів, після чого витрусити папір і прополоскати добре чистою водою. Можна також наповнити посуд сирою картопляною шкіркою, залити водою, закупорити його на два дні, після чого витрусити шкірку і прополоскати водою. Пляшки з молочних продуктів рекомендується мити спочатку холодною, а потім теплою водою. Дуже забруднені пляшки з-під гасу та олії відмиваються гарячою водою з додаванням пральної соди та дрібного піску. Щоб не лопалися склянки для ламп, їх треба гартувати: опустити в каструлю з холодною водою, нагріти воду до кипіння. а потім дати їй охолонути. Загартовані предмети тримати у воді до тих пір, поки вода не охолоне.

Чистка срібного посуду

Срібний посуд легко очистити від жиру та бруду, якщо прожарити його в духовці, а потім прокип'ятити у воді з додаванням солі та винного каменю (на 2 склянки води – 1 столова ложка солі та 10 г винного каменю). Срібний посуд легко відмивається у воді, в якій перед цим варилася картопля. Ложки срібні після вживання рекомендується опустити в киплячу воду із содою (на 1 літр води 2 ст. ложки соди), після чого витерти м'яким рушником. Якщо на ложках залишилися плями від яєчних жовтків — достатньо протерти їх золою. Щоб видалити з ложок плями від вогкості — ложки треба помити у теплому оцті.

Чистка нікельованого посуду

Нікельований посуд зсередини миється сумішшю оцту та солі (1 столова ложка оцту на 1 чайну ложку солі), а зовні чиститься подрібненою крейдою та обполіскується теплою водою.

Як чистити фаянсовий, фарфоровий, емальований та алюмінієвий посуд

Щоб емальований посуд довше служив, перед першим вживанням у ньому слід закип'ятити воду і дати воді охолонути. Їжа, що підгоріла в емальованому посуді, легко відстане від стінок і дна, якщо в ній прокип'ятити воду з содою. Емальований і фаянсовий посуд добре мити гарячим розчином пральної соди (на 1 літр води 1 ст. ложка соди), потім прополоскати в чистій теплій воді. Порцеляновий посуд відмивається міцним та теплим розчином солі. Суміш крейди та паленої магнезії, в рівних частинах, паста із суміші оцту та порошку пемзи, а також дрібний пісок застосовуються для чищення алюмінієвого посуду.

Чистка чавунного та залізного посуду

Для чищення застосовується порошок «Металлін». Спосіб його застосування такий: на вологу ганчірочку накласти трохи порошку, почистити забруднені місця, а потім промити посуд водою і витерти чистою тканиною. Чавунний і залізний посуд можна також чистити піском або наждачним папером, а потім промити чистою водою. Щоб у новій чавунній сковорідці при смаженні не пригорала їжа, сковорідку слід прожарити на сильному вогні, попередньо насипавши на неї кілька ложок солі.

Коли сіль від високої температури стане коричневою — сковорідку зняти та почистити її цією ж сіллю. Потім сіль висипати, змастити сковорідку олією і знову добре прожарити на вогні.

Чистка мідного посуду

Мідний посуд добре чистити капустяним або огірковим розсолом, а також кислим молоком з додаванням до них невеликої кількості наждакового порошку або цегельного борошна. Після очищення посуд слід промити чистою водою і витерти насухо.

Догляд кухонного приладдя

Ножі та вилки миються в гарячій воді і витираються газетним папером. Добре їх чистити наждачним папером або піском. Після чищення — мити у чистій воді та витирати. М'ясорубку легко вимити, якщо після м'яса пропустити через неї сиру очищену картоплю. Щоб прочистити металеве сито, треба потримати кілька секунд над вогнем, а потім вимити.

Матеріал "Правила догляду за посудом" підготовлений для Hozdom.com. Використання інформації лише з дозволу магазину товарів для дому та посуду Хоздом.com

Додаткова інформація: https://www.hozdom.com/Posuda-dlya-kuhni ---188