Фондю – це апетитне швейцарське блюдо, яке зараз смакують у кожному куточку світу. Готують його за допомогою однойменного виробу – фондюшниці або какелону. Оригінальне та стильне, воно допоможе ефектно прийняти гостей, зробити романтичну вечерю другому ополонику, повеселити друзів. Як виглядає фондюшниця? Які види цього виробу бувають? Які страви можна приготувати за допомогою неї?

Що таке фондю?

Щоб зрозуміти всю суть цього романтичного та незвичайного виробу, треба поринути у його історію. Подейкують, що його вигадали пастухи у Швейцарії, Альпах, які пасли овець. Одного разу, коли їжа почала черствіти, один із них вирішив її оживити, взяв казанок і розплавив у ньому сир із вином. Сидячи навколо вогнища, вони насолоджувалися смачними стравами на природі. Зараз різноманітність можливих рецептів значно ширша:

  • Кілька видів сирів, розплавлених із вином.
  • Розплавлений шоколад, у який мачаються фрукти.
  • М'ясо, яке готується на бульйонній основі.
  • Риба або морепродукти, що киплять у олії.

На вигляд фондюшниці - це компактний корпус із підігрівом у нижній частині, який розміщується на підставку. До нього може додаватися диск, що обертається карусельного типу, завдяки чому кожен гість легко дотягнеться до потрібного соусу. Соусниці кріпляться до отворів у каруселі. Виготовляється ця частина із дерева, пластику, металу.

Найчастіше і відбуватимуться приготування. У неї міститься шоколад, сир, бульйон або олія, які киплять або плавляться під високими температурами. Також в комплект входять спеціальні виделки, на які продукти нанизуються. Вони мачаються у вміст, в результаті чого виходить смачний десерт або перекус.

Готування максимально проста: поки в котлі плавиться продукт, кипить масло або бульйон, можна веселитися і спілкуватися з друзями. Тільки вміст розплавиться або закипить, кожен бере свою вилку, нанизується на неї їжу (це може бути м'ясо, булочка, фрукти, на що вистачить фантазії), а потім макає її в чашу. Також поруч можна поставити соусниці, щоб завершити смак запашними приправами.

Матеріал: різниця у сирних, м'ясних та шоколадних

Від матеріалу чаші в основному залежить призначення фондю: чи підійде воно для десертів, зокрема шоколаду, чи для сиру та м'яса.

Чугун. Підходить для м'ясних, овочевих та рибних страв, твердих сирів. Цей довговічний, досить важкий та міцний матеріал важить близько 5 кг. Він легко витримує окріп, а значить, у ньому може кипіти бульйон чи олія. Продукти поступово розігріваються і не прилипають до поверхні. Тепло їжі зберігається на тривалий час, оскільки стінки товсті та щільні.

Оскільки в такій ємності за рахунок пористої структури надовго зберігається запах, у ньому бажано робити лише один вид страв, наприклад, овочеві та м'ясні, після яких розплавити шоколад та сир уже буде неможливо. Бажано, щоб у ємності було антипригарне покриття. Також чавун не пристосований для посудомийок, чистити та сушити його потрібно вручну.

Кераміка, порцеляна або глина. Найбільш компактні серед усіх моделей. Підходять для десертів із шоколаду або ніжного сиру, оскільки вони швидко плавляться навіть за мінімальних температур. З ними потрібно поводитися дуже акуратно, щоб ємність не розкололася і не тріснула. Саме тому їх не можна ставити на плиту. такі горщики витримують лише помірний підігрів. Перед покупкою перевірте, щоб спочатку вже не було різних тріщин!

Для шоколаду також пропонуються спеціальні конусоподібні шоколадні фонтани, на яких він плавиться і стікає шарами, а потім знову циркулює нагору.

Жароміцне скло. Зустрічаються рідше за інших, проте виглядають дуже естетично. Витримують високу температуру. Вимагають дбайливого догляду, щоби не розбилися.

Пластик. З нього можуть робитися окремі елементи, такі як ручки на вилочках або конуси на шоколадному фонтані.

Чи можна в сирний або м'ясний фондю зробити в шоколадному

Якщо чаша виготовлена з універсального матеріалу, вона підійде для будь-яких страв. Якщо ви купуєте виріб з нержавіючої сталі, можете бути впевненими: фондюшниця зможе використовуватися і для шоколаду, і для сиру, і для м'яса з овочами. Головне між прийомами ретельно відмивати ємність, щоб у ній не залишалося солодкого чи солоного присмаку. Враховуючи, що вона поєднує всі переваги чавуну та кераміки, такі моделі дорожчі за аналоги.

Сама сталь проста і у догляді: вона витримує високі температури, ударостійка та стійка до зносу. Не вимагає особливого догляду, головне не використовувати абразивні засоби, щоб не залишалися подряпини. Антипригарне покриття зробить його ще більш практичним, тому що до нього не прилипатиме їжа (особливо важливо для розплавлення сиру). Вибирати варто між емальованим, матовим та полірованим покриттям.

Механізм роботи

Насамперед визначтеся з тим, як вам комфортніше користуватися приладом:

  • Електрика. Працюють від мережі, що прив'язує їх до місця. Мають стандартні функції кухонних приладів: в них легко регулюється температура, вони дуже швидко нагріваються, зроблені із захистом від перегріву, і управляються за допомогою кнопок. Потужність варіюється від 400-1800 Вт. З елементів безпеки передбачається захист від протоки: магнітні кабелі розмикаються, якщо зачепити провід, надійно фіксуючи чашу. Для атмосфери в такі вироби можуть бути додані світлові індикатори, що імітують полум'я.
  • Вручну за допомогою свічки. Підходить тільки для шоколаду, її потужності переважно не вистачить навіть на розплавлення сиру. Виглядає романтично і не вимагає підключення до мережі, тому сподобається любителям атмосферних посиденьок. Вироби не прив'язані до місця: візьміть їх на природу разом з мангалами або гриль-барбекю і грійтеся як біля багаття дружною компанією.
  • Може використовуватися пальник, що більш практично, тому що його потужності достатньо на сир, м'ясо, овочі. Вона швидко заправляється гелем (1 літрової пляшки вистачить на 8-10 разів, тривалість кожного застосування – до 5 годин) або таблетками (продаються в упаковках по 3 шт, одна протримається трохи більше трьох годин. Якщо вона не догоріла, повторно її використовувати не можна , оскільки паста засохне). Також легко регулюється висота полум'я, від якого залежить швидкість приготування. У процесі не виділятиметься дим, їжа не буде насичуватись копченим ароматом.

* Врахуйте, що потрібно буде постійно запасатися новими свічками, таблетками та гелем.

Пальник або свічка? Якщо ви зупинили свою увагу на ручних фондюшницях, залишається вибрати нагрівальний елемент. Свічка може розігріти лише невелику чашу, тому її не вистачить для великої компанії. До того ж вона може взаємодіяти лише з глиняною або керамічною чашею та підходить виключно для десертів, тобто розтоплення шоколаду та м'якого сиру.

Пальник більш потужний, може легко регулюватися, також використовується для будь-яких страв та матеріалу. Підійде як для великих, так і компактних чаш. Відповідно, це більш універсальний варіант.

Інші практичні моменти

Місткість. Перед покупкою обов'язково продумайте, в яких ситуаціях буде використовуватися фондю: удвох із коханою людиною, у тісній компанії рідних або ж у колі великої кількості друзів. Саме від цього залежить обсяг чаші, який може змінюватись від 0.5 до більше 3 літрів. Також відштовхуватися потрібно від продукту: для шоколаду або сиру вистачить до 0.5 літрів, у той час як для овочів та м'яса краще брати класичні параметри. близько 1,5 літра. В основному фондюшниці розраховані на 6 осіб, рідше зустрічаються на дві порції або вісім персон.

Ручки. Розміщуються в бічних частинах і виготовляються з різних матеріалів. Метал довговічний, при цьому завжди буде тієї ж температури, що і корпус (тому потрібно буде використовувати прихватки). Дерев'яні та пластикові моделі залишаються помірно теплими, але потребують більш ретельного догляду.

Терморегулятор. Допоможе підібрати найбільш оптимальну температуру для певного типу їжі.

Нековзні ніжки. Забезпечують стійкість приладу.

Аксесуари, що входять до комплекту:

  • Вилки (шпажки). Зверніть увагу на їхню кількість, щоб знати, скільки людей можна зібрати навколо фондю. Також бажано, щоб ручки були ненагрівані, тобто зроблені не з металу, а з дерева, гуми або пластику. Практично і те, що вони будуть різнобарвними, щоб кожен зміг запам'ятати, де його виделка. Для м'яса кожному гостю знадобиться по два прилади. Чим довше ручки, тим краще – так і безпечно, і легко дістатись чаші.
  • Прихватки та підставки. Щоб було, куди ставити гаряче та чим його взяти.
  • Соусниці. Затребувані для риби, овочів та м'яса, які смачно макатимуть у кетчуп, майонез, барбекю та інші соуси.
  • Тарілки. На них можна розкладати будь-які інгредієнти, які будуть використовуватись у процесі: зробити сирні та м'ясні нарізки, розмістити випічку, шматочки овочів. Це можуть бути і іменниці, які складаються з кількох відсіків для різних видів продуктів (окремо соуси, окремо гарніри та закуски).
  • Металева сітка, яка захищає від полум'я.

Всі ці аксесуари можна придбати окремо, якщо вони не входять до комплекту, або укомплектовані в невеликій кількості.

Дизайн

Менш презентабельними виглядають чавунні моделі, оскільки вони громіздкі і темні, проте вони мають велику низку практичних переваг. Нержавіюча сталь виглядає універсально: срібляста поверхня, яка впишеться в будь-який інтер'єр.

Кераміка у свою чергу різноманітна та стильна. Бажаєте знайти романтичний набір на двох? Тоді червона чаша у вигляді серця з відповідними вилочками для вас. Також можна знайти веселі квіткові та геометричні візерунки у поєднанні з яскравими кольорами для дружньої компанії та гарного настрою. Виберіть його під колір скатертини чи іншого кухонного текстилю.

Фондюшниця – це чудовий подарунок для естетів, гурманів і для тих, хто любить. експериментувати із їжею. Також це чудове придбання гостинних людей, які часто збирають своїх друзів чи рідних за одним столом. Виберіть той варіант, який вам до душі, та влаштуйте собі маленьке свято для живота та душі.