Чемоданний настрій не дає нам спати з першими теплими днями, весь організм мріє відпочинком, морем, пляжами та подорожами. Пора діставати торішні валізи і дивуватися, наскільки вони не готові створити комфорт у відпустці, що наближається. Брудні плями, поламані замки, провалена задня стінка, скрипучі коліщатка… А відпустка починається з валізи. Ремонту-то не підлягає, китайський хит, штовхнути ногою і задуматися – хто винен? і що робити? Ну, сухарі сушити не будемо, а з почуттям, до ладу, розстановкою, тобто раціонально підійдемо до вибору валізи, що прослужить років два-три, а то й більше (якщо її з шафи не виймати).

І мова не піде про сумочки-рідикюлі для джентльменського набору, і не про складні розкладні сумки, які при погладжуванні приймають розміри валізи. Потрібно прийняти рішення про довгострокову покупку, що дає можливість вгамувати почуття роздратування і безпорадності, створивши гідний комфорт довгоочікуваної подорожі.

Спочатку розмір. Точно більше, нехай навіть напівпорожній (всередині все одно ремінці тримають), зате все поміститься і не вивалиться з ганьбою. І вже точно привабливіше, ніж купа пакетиків і сумочок та ще й різноманітних. Знову ж таки не можна переборщити, поєднуючи розмір із скринькою поїзда та можливою вагою для літака. Ось як непросто! Отже, спосіб пересування та мета поїздки враховувати доведеться.

А з матеріалом - взагалі труба. Непромокальний, грязевідштовхувальний, легко миється, не рветься, не мнуться - і при цьому невагомий і недорогий. мрія! Мандрівники покоління 70-х (минулого, зауважимо, століття!) не вагаючись придбали б валізу зі шкіри (бажано, крокодила – це взагалі писк). Дуже стильно та багато. Але вже непрактично – дуже важкий, рветься в авіаперельотах.

Хоча погладити приємно.

А більшість сучасників купує валізу з поліестеру з просоченням - дешево та сердито. Хоча пластик, звичайно, респектабельніший. Знову ж таки і з ним метушня, краще, щоб з титановою крихтою – точно не трісне і не поб'ється. Не забудьте при цьому подивитися на ціну! Але легкий знову ж таки забруднити неможливо.

О, головна перевага сучасних валіз – коліщатка!

Безперечно, ніхто не купить валізу без коліс. Головне, щоби вони не підвели. Правильно вибрати колеса – півсправи. Уявіть себе зі своєю валізою на кам'янистій дорозі в Андах – і Ви точно знатимете, які колеса вам потрібні. Вже точно не пластикові, і точно на підшипниках, і незалежно один від одного, що обертаються. Коліщатка на підшипниках довговічніші і мають більш м'який хід. Найміцніші коліщатка – силіконові, каучукові, поліуретанові, а недовговічні – із жорсткого пластику.

Валізи з чотирма колесами, що потопають у корпусі, пересуваються легше. Зате сходами практичніше підніматися, маючи всього два колеса у валізі. І навіщо сходами, якщо в готелях ліфти?

Ручка у валізи, звичайно, висувна. Добре, щоб вона потопала у валізі. Ще краще – щоб оберталася на 360 град. Але – Ось момент істини - обов'язково візьміться за ручку і прокотіть валізу. У цей момент точно визначиться ступінь спорідненості із покупкою. Непогано було б ще збоку пришиту ручку побачити для зручності зняття з багажної стрічки.

Блискавки. Важливо щоб міцні, щоби не заїли і не порвалися (не ха-ха тоді). Широкі пластикові (до 10мм) – саме раз, тут навіть якщо один-два зубчики зламається – все одно застебнеться.

Ну, а тепер що називається – фішки. Це ж не просто багажник для речей, а аксесуар, складова іміджу, фетиш.

Замок – обнадійлива деталь валізи, що швидше притягує нечистих на руку, ніж навпаки. Кодові, навісні - тут навіть амбарний не допоможе, якщо валізку «доглянули». Так що навряд чи варто платити великі гроші за сумнівну безпеку, особливо якщо код забути чи ключ втратити. Хоча, може, на душі спокійніше.

А ось є новомодна штучка - замок спеціальної конструкції, який отримав назву «TSA замок». На вигляд він може зовсім не відрізнятися від будь-якого іншого кодового замку, але має одне головне доповнення - личинку під ключ. Співробітники митниці, служби аеропортів мають спеціальні універсальні ключі, за допомогою яких такий замок розкривається без злому. Після огляду речей багаж знову замикають, причому персональний код, який знає тільки господар, не порушується. Це дозволяє повністю виключити ймовірність злому замка під час огляду багажу. Це мало щодо туристів, які вирушають до спекотних країн, зате дуже актуально для Європи та США, де за найменшої підозри на митниці замок зламають без Вашого дозволу. Ось і варто задуматися.

I-track – всесвітня система ідентифікації загублених - знайдених речей. Будь-яку сумку можна зареєструвати на їхньому сайті. Це ще одна вигадка для ускладнення чи полегшення вибору новомодної валізи чи сумки. Наприклад, Ви полетіли до Пномпеня вирішувати свої директорські справи. Вийшли з літачка, а тут червоні кхмери набіг на багаж набобу зробили – та – шість назад у джунглі. Але не тут було - просунутий директор мав у своїй жовтій валізці I-track, що подає сигнал. Супутник швиденько знаходить розташування бази кхмерів, залишиться тільки вирубати джунглі і відібрати багаж, хвиля виробника I-track.

Ну чи дружина Ваша запакувала валізку гламурними купальниками і полетіла до Туреччини - демонструвати, а багаж-то - до Парижа з недогляду. Так би й просиділа без білизни. Але розумна леді подбала про I-track (а, може, валізу їй чоловік позичив), і вже до обіду сяяла в СПА, (якщо можна там сяяти).

Так що, сучасна валіза – це вам не просто скриня для штучок, а зовсім-зовсім інше. Примудряючись залишатися багажем, він яскраво продемонструє Вашу філософію, цілі та, безперечно, доходи.

Зверніть увагу, що в аеропорту відразу можна визначити рівень відлітаючого, варто лише поглянути на його валізу. Визначилися як вам хочеться виглядати? Тоді вперед за валізою!

Матеріал "Яка купити валізу. Як же вибрати валізу дорожню підготовлену спеціально для Hozdom.com. Використання інформації лише з дозволу магазину сумок www.Hozdom.com