Сьогодні мало кого питання здорового харчування залишає байдужим. Це так само модно, як і актуально при сучасних ритмах життя. І не дивно, що виробники посуду для приготування їжі постійно вдосконалюють свої вироби, прагнучи відповідати цим запитам.

Фрукти, овочі та соки з них стали для багатьох з нас невід'ємною частиною щоденного раціону. З фруктами та овочами все ясно – вони є джерелом мікроелементів і вітамінів, цукрів і ферментів, мінеральних солей та органічних кислот. Всі ці складові допомагають підтримувати імунітет і тримати організм у тонусі цілий рік.

А ось про користь соків із пакета варто задуматися. Враховуючи сучасну гонку за прибутком, чи це не є невідомий напій, який лише вгамовує спрагу? Потім, погодьтеся, чи не слід обзавестися посудом, який дозволить приготувати сік, який має всі корисні складові, в домашніх умовах?

Для того щоб безперервно забезпечувати свою сім'ю свіжим соком, можна придбати соковитискач – від простої ручної до віджимаючої сік під високим тиском. Але такі соковижималки призначені в основному для того, щоб приготувати сік безпосередньо перед тим, як Ви збираєтеся його випити. Щоб зберегти корисні властивості натуральних соків надовго (на зиму), потрібні знання та навички домашнього консервування. Однак, як показує практика, занадто велика кількість свіжого соку на зиму не заготовити. А якщо врахувати і той факт, що в соковижималці ще й значна кількість відходів, так званої макухи, в якій знаходиться певний відсоток соку, то зрозуміло, що соковарка все-таки дешевше. У соковарці виходить значно більше соку, ніж у соковижималці. Крім того, такий сік можна поставити в холодильник, не побоюючись того, що він зіпсується. Що стосується відсотка виходу готового соку, то залежно від сировини, що завантажується, з соковарок виходить 50-80% соку.

Для того щоб зробити процес отримання соку для зберігання найбільш зручним, і створена диво-каструля – соковарка.

Який пристрій використовувати для приготування соку – це, звичайно, справа хазяйська. Але перед покупкою краще уявляти, для яких цілей буде призначений агрегат.

 

Соковарка, на відміну від соковитискача, не шумить і не забивається м'якоттю фруктів, що робить роботу з нею зручніше. При приготуванні соку в соковарці не залишається осаду. Сік з соковарки можна закочувати відразу, не піддаючи кип'ятінню і не стерилізуючи. Сік же, отриманий за допомогою соковижималки, окислюється через досить короткий час (навіть при зберіганні в холодильнику), тому вжити його краще відразу. У той час як сік, отриманий у соковарці, можна протягом тижня зберігати в холодильнику без втрати якості. Звичайно, час приготування соку в соковарці значно більше (у середньому для отримання соку з 1 порції фруктів знадобиться до 1 години). Але при цьому Вам не доведеться постійно класти туди фрукти: всі вихідні інгредієнти закладаються одночасно в спеціальну ємність.

Крім того, в соковарці сік виходить солодшим навіть без додавання цукру. А м'якуш, який залишається в соковарці після отримання соку, можна використовувати як основу для приготування десертів – ndash; пюре, желе чи мармеладу. Достатньо їх протерти. Треба сказати, що таке пюре саме собою може стати складником дитячого харчування. Після випарювання соку з ягід у приймачі для сировини залишаються вичавки, які при додаванні цукру можна використовувати повторно для отримання соку.

Отже, стає очевидним, що для отримання порівняно невеликої кількості соку, який піде у вживання негайно, краще використовувати соковижималку. А ось при заготівлі соків на зиму найкращим рішенням буде соковарка. Вибір за Вами!

Технологія отримання соку при цьому відрізняється. треба проварити, що призведе до часткової втрати вітамінів.

Отриманий сік із соковарки вже готовий для зберігання – його слід просто перелити в заздалегідь приготовлені ємності. Такий сік матиме всі корисні властивості, наявні у свіжих фруктах.

Сучасні соковарки випускаються з кількома ємностями: каструлями, місткістю для одержаного соку, дуршлагу. Крім того, конструкція передбачає наявність пластмасової трубки для зливу соку, затискачі та верхню кришку з жароміцного використаного матеріалу. Все це виготовляється із екологічно чистих матеріалів, абсолютно безпечних для людини. У процесі роботи можна брати їх за руки руками, не побоюючись обпектися.

Принцип роботи полягає у нагріванні парою фруктів (ягід, овочів) та відділенні соку за високої температури. У процесі приготування плоди віддають сік у сокоприймач. На приготування соку піде від 20 хвилин до години залежно від фруктів (ягід, овочів) та ступеня їхньої зрілості. Слідкувати слід лише за тим, щоб із каструлі не википіла вода.

Безперечні переваги соковарок:

  • Універсальність за рахунок простої конструкції, зручність та безпека в роботі.
  • Складна соковарка практична у догляді – її можна мити і в посудомийній машині, на відміну від складних комбайнів по віджиму, що потребують ручного очищення.
  • Отриманий сік можна відразу закочувати у скляні банки, не стерилізуючи їх. А м'якоть, що залишилася від фруктів, підходить для приготування пюре або мармеладу.
  • Тривалість зберігання напою, зробленого в соковарці, в холодильнику становить шість-сім днів без втрати якості.
  • Соковарку можна з успіхом використовувати при приготуванні різних дієтичних страв, таких як парові котлети, паровий омлет, овочі, парове м'ясо.

Недоліки, які можна перетворити на переваги при правильному підході до роботи:

  • Довгий час приготування – сік з 1 кг фруктів Ви отримаєте приблизно за годину, яку можна присвятити іншим справам.
  • Великі розміри 3-х поверхової конструкції, які дозволяють готувати більшу кількість соку.

При покупці соковарки зверніть увагу на обсяг соковарки. Можливі варіанти від 4 до 21 л. Заздалегідь визначтеся, скільки фруктів і ягід Ви збираєтеся переробляти. Віддайте перевагу апарату з високоякісної нержавіючої сталі. Він повільніше нагрівається, проте не контактує з продуктами. Дорогі соковарки в невід'ємному порядку будуть обладнані спеціальним температурним датчиком, який контролює процес приготування соку.

Придбавши соковарку, Ви вирішите проблему із заготівлею тонн яблучного соку з Вашого саду, забезпечите свою дитину дієтичним харчуванням, урізноманітнюйте своє меню. А прозорі чисті соки, виготовлені з відомих Вам продуктів під дією пари та гарячої води, надовго збережуть пам'ять про літо та побалують Вашу сім'ю вітамінами холодними зимовими вечорами!

Магазин посуду та кухонного начиння hozdom.com пропонує такі соковарки виробників: | Banquet | Bergner | Bohmann | Cook Line | Edenberg | Gipfel | Kamille | Kela | Kitchen Tools | Krauff | Maestro | Wellberg.

Матеріал "Що вибрати соковарку або соковижималку. У чому різниця соковарки від соковижималки. Поради щодо купівлі соковарки" підготовлений спеціально для Hozdom.com. Використання інформації лише з дозволу магазину посуду та кухонних аксесуарів Хоздом.com

Додаткова інформація: https://www.hozdom.com/ru/Sokovarki---188_266