Молоді пагони з насіння рослин мають найвищу поживну цінність для людського організму. Цей факт вже не викликає сумнівів і є головним посилом для регулярного використання проростків для людей, які дбають про своє здоров'я.

Проростки практично всіх відомих насіння принесуть відому користь, володіючи енергетичним потенціалом, що несе поліпшення якості життя.

Уповільнення процесів старіння, профілактика онкологічних захворювань, гіпертонії та багатьох інших хвороб, підвищення імунного статусу – ось деякі прерогативи для неодмінного прийому пророслого насіння в їжу.

Численні дослідження пророслого насіння ще й ще раз доводять безперечну користь такого виду продуктів, багатих не лише на клітковину, а й на ферментні системи, антиоксиданти, нуклеїнові кислоти, вітаміни та мікроелементи.

Специфічна оздоровлююча дія пророслого насіння ґрунтується на великому вмісті в них вітамінів групи В, вітаміну Е, А і С, фолієвої кислоти. Зрозуміло, що при вживанні пророслого насіння у сирому вигляді ці вітаміни не руйнуються як при термічній обробці, а надходять до пулу організму та активно беруть участь у його біохімічних процесах. Запаси ферментів, білків, нуклеїнових кислот у пророслому насінні перевищують усі можливі поєднання звичайних продуктів. А антиоксидантні системи не мають рівних.

Проростки пшениці багаті калієм, необхідним для нормальної роботи серця, літієм, хромом для роботи нервової системи. Зародки багаті на клітковину, яка стимулює роботу кишечника, видалення шлаків з організму, сприяє схуднення, притуплюючи почуття голоду. Стан шкіри, нігтів, волосся та зубів неодмінно покращиться при регулярному вживанні зародків пшениці.

Зародки жита насичені рослинними гормонами, ненасиченими жирними кислотами, пророслі бобові – криниця амінокислот і білків, вони нормалізують обмін речовин, покращують роботу центральної нервової системи. Проростки соняшника – рекордсмени з вітамінного складу.

Найпоширеніші насіння, що використовуються для пророщування – зерна пшениці, кукурудзи, гречки, вівса, сої, соняшнику, гарбуза, гвоздики, сочевиці, гороху. В принципі, можна використовувати безліч насіння, головне, правильно їх вибрати і підготувати. Звичайно, це насіння має бути в ідеальному стані, не пошкоджене мікроорганізмами і вже точно, не оброблене хімікатами для посадки в землю.

Методів як пророщувати насіння та зерна на сьогоднішній день багато, але найкращий спосіб купити пророщувач насіння (спраутер, пропагатор). На ринку не так їх багато. Середня ціна коливається від 50 $ до 100 $, професійні пророщувачі коштують дорожче від 100 і вище.

Пророщувач для зелені та насіння VES V-GH201

Інтернет-магазин HozDom.com продає пророщувач насіння Ves. Апарат мінімізує Ваші зусилля та спростить процедуру пророщування. Середній час пророщування насіння в приладі 1-3 доби.