Пророщені зерна краще їсти сирими, додаючи до салатів, сендвічів, можна готувати з ними і смачні страви. Щоб не позбутися корисних речовин, заради яких починається метушня з пророщуванням, не рекомендується обдавати зерна окропом, варити, використовувати кавомолки та м'ясорубки з металевими ножами.

Підготувавши жменю проростків до сніданку, просто додайте до них йогурт, будь-який салат або суміш перекручених сухофруктів, горіхів та меду.

Якщо ваш сніданок – каша, киньте зерна прямо в тарілку.

Такі страви незамінні після хвороб та фізичних навантажень і додадуть вагомого заряду бадьорості на цілий день.

З зародків пшениці можна випікати коржики, печиво, використовувати їх замість панірування, готувати з ними супи, соки або додавати до смузі. Варто лише звернути увагу на щадний температурний режим для термообробки проростків, щоб не зруйнувати цінні речовини та вітаміни, що містяться у сирому вигляді.

Тому, бажано більше салатів, тут підійдуть будь-які поєднання продуктів, звичні для вашого травлення. Всього 1-2 ст.л. проростків підвищать Вашу життєстійкість, імунітет і додадуть сили.

Відомі своїми цілющими властивостями та напоями з пророщених зерен. Наприклад, пшеничне молочко, вівсяний кисіль із проростків вівса (не тільки для профілактики, а й лікування виразки, панкреатиту). Готуються такі напої дуже просто, а ефект від їхнього споживання – колосальний. Найкращий спосіб готувати напої з паростків – шнекові соковитискачі.

Ще один найвідоміший енергетичний напій із проростків пшениці – Реджвелак. Такий коктейль із активних речовин та ферментів не зможе дати жодних ліків! 

У поєднанні з низькокалорійністю  проросле насіння має приголомшливу енергетичну цінність. Додавши сюди антиоксидантні властивості, отримаємо унікальну їжу для організму людини, що приносить виключно здоров'я.

Отже, цінність вживання в їжу пророщеного насіння незаперечна.

Речовини, що містяться в проростках, активно включаються в біохімічні цикли людського організму, беручи участь у всіх життєво важливих процесах. Здатність підвищувати стійкість до простудних захворювань, працездатність, відновлювати функції статевої сфери, забезпечувати нормалізацію обміну та функцій нервової системи, травної, серцево-судинної привабливі у використанні пророслих зерен як цінного харчового продукту для щоденного споживання.

Жива їжа у вигляді зародків насіння помітно омолоджує організм за допомогою потужних антиоксидантних систем, є відомим засобом для профілактики раку.

Оптимальне поєднання поживних речовин, вітамінів та мінералів в унікальній природній їжі – Проростки насіння дозволяє підтримувати організм у хорошій формі з відмінним здоров'ям. Тож саме час зайнятися городництвом на домашній кухні разом із сучасними приладами для пророщування насіння.